Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

tania-pozyczka-konsolidacyjnaBanki oferują wiele różnorakich kredytów. Od krótkoterminowych do tych, których spłata będzie trwała długie lata. Z reguły już same ich nazwy wskazują na przeznaczenie pożyczki. Tak jest w przypadku choćby kredytu samochodowego bądź mieszkaniowego. Na co więc wskazuje określenie kredyt konsolidacyjny? Najlepiej zajrzeć do słownika i poznać znaczenie słowa „konsolidacja“. Oto co znajdujemy: zamiana kilku dotychczasowych pożyczek na jedną nową o ujednoliconych warunkach spłaty.

Mówiąc najprościej kredyt konsolidacyjny polega na zebraniu wszystkich zadłużeń klienta w jedno. Umowa kredytowa gwarantuje nam podjęcie kwoty będącej sumą naszych dotychczasowych zobowiązań. Decydując się na ten krok będziemy mieli jeden kredyt z jedną, często niższą, ratą. Jak zawsze możemy oczywiście wybrać rodzaj spłaty, czyli postawić na stałe lub malejące raty.

Skonsolidować można każdy kredyt. Mało opłacalne jest jednak łączenie innych zadłużeń z kredytem hipotecznym, ponieważ nie warto zmieniać jego korzystnego oprocentowania. Propozycja połączenia wszystkich zobowiązań wydaje się kusząca, jednak nie zawsze jest ona dla nas korzystna. Co więc najlepiej skonsolidować? Nierozsądne będzie stawianie na kredyty zaciągnięte niedawno oraz te, które już praktycznie kończymy spłacać.
Nie zawsze można również skonsolidować wszystkie zadłużenia. Wszystko będzie zależało od naszej zdolności kredytowej. Z perspektywy bankowych kalkulatorów najbardziej będą ją obciążać raty, najmniej zaś karty kredytowe. Warto wiedzieć, że podczas obliczania zdolności kredytowej zobowiązania, które będziemy spłacać, już jej nie obciążają.

Mogłoby się wydawać, że kredyt konsolidacyjny ma tylko i wyłącznie plusy. Niestety w rzeczywistości nie jest tak kolorowo. Wadą może stać się to co z pozoru wydaje się największą zaletą, mianowicie niższe raty. Decydując się bowiem na zaciągnięcie kredytu długoterminowego zgadzamy się na to, że w konsekwencji będziemy mieli wyższą kwotę do spłaty, niż w przypadku krótszych kredytów. Nie można również zapominać o zabezpieczeniu kredytu. W przypadku gdy jest nim hipoteka, sami musimy zadbać o wycenę naszej nieruchomości tracąc tym samym pieniądze, których nie mamy zbyt dużo nie mając jednocześnie pewności, że nie zostaną wyrzucone w błoto.

Konsolidacja zadłużeń to rozwiązanie dla osób, które utraciły panowanie nad spłatami i wysokością rat. Nie można się jednak zachłysnąć tą ofertą. Trzeba dokładnie przemyśleć czy ta oferta nie jest tylko pozornie bardziej korzystna niż dotychczasowe warunki spłaty zadłużeń.

Kredyt konsolidacyjny cieszy się niesłabnącą popularnością. Nie tak łatwo jednak go otrzymać. Nawet jeśli znajdziemy się w gronie szczęśliwców, którym bank przyzna kredyt problemy się nie skończą. Trzeba bowiem dopilnować, aby wszystkie zadłużenia były spłacane tak jak należy. Samo podpisanie umowy o kredyt konsolidacyjny bowiem tego nie gwarantuje. Najlepiej udać się do poszczególnych banków, w których zaciągnęliśmy wcześniejsze kredyty i dowiedzieć się jak wygląda plan spłaty zadłużenia. Oczywiście bank wykona dla nas symulację spłaty zadłużenia, warto jednak przekonać się osobiście czy wszystko działa tak, jak zostało zaplanowane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz