Jak zbudować antresolę?

antresola-na-haliAntresola może stanowić pomieszczenie mieszkalne lub biurowe, składające się z jednego lub większej ilości pokoi. Może być wydzielona z parteru lub piętra tak domu mieszkalnego jak też budynku przemysłowego czy hali, jednakże nie stanowi osobnej kondygnacji. W budownictwie jest ona wykonywana jako górna część kondygnacji umieszczona nad stropem i nieoddzielona żadną przegrodą budowlaną od wnętrza, w ramach którego powstała. Antresole można budować w pomieszczeniach wysokich, także w magazynach. Służą one stworzeniu dodatkowego miejsca do składowania towaru lub innych rzeczy, co znacznie wpływa na zmniejszenie kosztów ich przechowywania.

Natomiast ze względów biurowych antresola jest świetnym pomysłem na stworzenie dodatkowych pomieszczeń do pracy czy pokoi socjalnych. Nawet jeśli ma to być niewielkie wydzielone pomieszczenie z większej całości, to do jego wykonania potrzebny będzie projekt. Samo wykonanie natomiast będzie obejmowało przygotowanie profili stalowych walcowanych na gorąco a także systemowych profili walcowanych na zimno, które zostaną ocynkowane, mogą być także dodatkowo lakierowane. Będą one stanowić szkielet antresoli, natomiast podłogę wykonuje się najczęściej z surowej płyty wiórowej lub też laminowanej albo z powłoką antypoślizgową. Ponadto stosowane są podłogi z materiałów ognioodpornych i wykonane z paneli żłobkowanych oraz perforowanych.

Antresola może być samonośna lub też wykonana w zabudowie systemu regałów półkowych i paletowych. Dostęp do nadbudowy umożliwią winda lub schody. Najczęściej te budowane w magazynach są samonośne a do ich wykonania niepotrzebne jest pozwolenie na budowę. Zastosowanie antresoli to idealne rozwiązanie, jeśli chce się w pełni wykorzystać dużą kubaturę budynku. Natomiast jeśli stanie się ona zbędna lub zacznie przeszkadzać, można ją swobodnie zdemontować na stałe lub przenieść w inne miejsce, jeśli zaistnieje taka potrzeba, dopasowując ją do innych wymiarów. Możliwym jest również rozbudowanie jej, kiedy potrzebna jest przestrzeń większych rozmiarów.

Jednakże nie tylko w przemysłowych halach i magazynach warto budować antresole. Również w budynku mieszkalnym może się ona okazać doskonałym rozwiązaniem dla pełniejszego wykorzystania powierzchni mieszkaniowej. Może funkcjonować jako półpiętro lub galeria oraz powierzchnia użytkowa pod dachem do przechowywania nieużywanych rzeczy. Przy jej planowaniu należy brać pod uwagę rozmieszczenie otworów okiennych w pomieszczeniu oraz wybrać jej rodzaj; czy ma mieć formę balkonową czy też znajdować się jako nadbudówka nad dwoma pomieszczeniami.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Dodaj komentarz