Gdzie i jak sprawdzić księgę wieczystą w internecie?

wyszukiwanie-ksiag-wieczystychInternet to niewyczerpane źródło najróżniejszych informacji. Znajdziemy w nim praktycznie wszystko. Za jego pośrednictwem możemy również dowiedzieć się o interesującej nas nieruchomości. Zastanawiacie się w jaki sposób? Oczywiście przeglądając elektroniczną księgę wieczystą. Aby uzyskać do niej dostęp wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości i odszukać link do wyszukiwarki ksiąg wieczystych. Odeśle nas on do podsystemu dostępu do Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych. Znajdziemy tutaj trzy rubryki, które trzeba uzupełnić aby zobaczyć informacje o danej nieruchomości.

Pierwsze pole to lista wyboru czteroznakowych kodów sądów prowadzących wydziały ksiąg wieczystych. Druga rubryka to sam numer księgi. Jeśli została ona założona w dawnej formie, czyli jest papierową księgą dodajemy do niego zera tak, aby ilość liczb wynosiła osiem. Trzecią potrzebną część stanowi tak zwana cyfra kontrolna, którą nadaje Sąd Rejonowy prowadzący księgę. Ostatnim krokiem jest przepisanie kodu z obrazka.

Teraz możemy przejść do meritum, czyli przeglądania księgi wieczystej. Do wyboru mamy dwie główne opcje:
1. przeglądanie aktualnej treści księgi wieczystej elektronicznej – umożliwia zapoznanie się z aktualnymi wpisami w księdze wieczystej.
2. przeglądanie zupełnej treści księgi wieczystej elektronicznej – w tym wypadku, oprócz aktualnych informacji, wyświetlą się nam również te, które w przeszłości zostały wykreślone.

Do tego, aby przeglądnąć daną księgę wieczystą w formie elektronicznej potrzeba przede wszystkim jej numeru. Jak już zostało wspomniane, składa się on z trzech członów. Dawniej sprawa ta przedstawiała się o wiele prościej. Dana księga wieczysta była znakowana tylko i wyłącznie ciągiem cyfr. Ze strony wizualnej była to po prostu papierowa teczka z dokumentami. Aby zapoznać się z jej treścią trzeba było udać się do Sądu Rejonowego.

Czy jednak tylko po numerze księgi możemy odszukać dane dotyczące danej nieruchomości? Oczywiście, że nie jest to jedyna możliwość. Istnieje bowiem ewentualność wyszukiwania po danych osobowych bądź też numerze lub adresie działki. Jest to jednak metoda wymagająca poświęcenia większej ilości czasu.

Kto ma dostęp do elektronicznych ksiąg wieczystych? Przede wszystkim właściciele nieruchomości. Oprócz nich wgląd do dokumentów mają odpowiednie organy. Nieograniczony dostęp do ksiąg posiadają między innymi komornicy sądowi.

W czym jeszcze może być nam pomocny internet w przypadku ksiąg wieczystych? Na pewno w poszukiwaniu odpowiednich wniosków w postępowaniu wieczystoksięgowym. Niestety złożyć je będziemy musieli już w tradycyjnej formie.

Elektroniczne księgi wieczyste najlepiej przeglądać na stronie, do której odsyła nas Ministerstwo Sprawiedliwości, czyli http://ekw.ms.gov.pl.
Więcej szczegółów o księgach wieczystych ogólnie można dowiedzieć się zagłębiając się w lekturze Ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz