Jak najlepiej przechowywać pieczywo?

pojemniki-na-pieczywoChleb stanowi podstawę codziennej naszej diety. A w polskich domach szczególnie znajduje swoje zastosowanie zwłaszcza w ramach śniadania i kolacji. Co zrobić aby na stole zawsze mieć świeży i smaczny chlebuś? Jedną z podstawowych tajemnic jest właściwe jego przechowywanie.

Chleb nie może być przechowywany w foliowych torebkach, tym bardziej jeśli w takim opakowaniu wkładamy go dodatkowo do szafki. To idealne warunki do rozwoju moli spożywczych czy zagnieżdżenia się rybików, gdyż w takiej plastikowej torebce jest zbyt wysoka temperatura. Do folii nie pakujmy też nigdy jeszcze ciepłego pieczywa prosto z piekarni. To spowoduje, że w domu odpakujemy już nie chrupiący chleb a być może nawet zakalec.W sklepie pakujmy pieczywo czy bagietki, czy bułki do papierowych torebek. To podstawowa zasada przechowywania pieczywa niezależnie od tego czy jest to chleb razowy czy białe bułeczki – nigdy w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Świetnym sposobem są pojemniki zwane chlebakami – mogą być drewniane lub plastikowe. Ważne jest aby posiadały wywietrzniki pozwalające na przepływ powietrza. Obecnie wybór wszelakich wyrobów ręcznych pozwala na znalezienie pięknie wykonanych chlebaczków, które mogą stanowić ozdobę naszego kuchennego blatu. Najlepsze są jednak pojemniki gliniane. Jeśli takiego nie mamy, możemy go zastąpić zwykłym garnkiem. Wcześniej zawińmy chleb w ściereczkę, a garnek zamknijmy pokrywką. Lniane ściereczki, ręczniczki to w ogóle metody przechowywania pieczywa znane od pokoleń i powinniśmy czerpać z tej wiedzy i wracać do sprawdzonych pomysłów naszych babć.

Jeśli jesteśmy zwolennikami pieczywa razowego to mamy tę gwarancje, że chleb dłużej utrzyma swoją świeżość. Dla porównania chleb żytni możemy przechowywać nawet ok 10 dni, pszenno-żytni ok 5 dni, natomiast pszenny typu bułki, bagietka, kajzerka – tylko 2 dni. Nie jedzmy chleba czerstwego gdyż jest on niezdrowy. Jeśli nie chcemy wyrzucać pieczywa, wykorzystajmy go do zrobienia zapiekanek, tostów czy grzanek. Tosty możemy też robić z długoterminowego pieczywa tostowego, jednak pamiętajmy aby często zaglądać do opakowania, gdyż nawet mała plamka pleśni skutkuje tym, że wszystkie kromki powinnyśmy wyrzucić do kosza.

Bardzo dobrym sposobem na przechowywanie chleba jest też mrożenie. Nie trzymajmy chleba w lodówce gdyż to powoduje jego czerstwienie, ale zamrażalnik jest świetną metodą. Wkładamy tam najlepiej poporcjowane na kromki pieczywo, zawijamy szczelnie w worek. Gdy potrzebujemy chleb na rano, wystarczy, że wyciągniemy go z zamrażalnika wieczorem dnia poprzedniego. Jeśli mamy wyciągnąć tylko kromkę lub kilka – na odmrożenie ich wystarczą 2 minuty na talerzyku. Jeśli bardzo nam się spieszy – włóżmy zamrożone pieczywo na odpowiedni program rozmnażania w kuchence mikrofalowej.

Ogólnie wszelkie pieczywo pełnoziarniste, z dużą ilością otrąb, będzie zawsze wilgotne i dłużej będzie nadawało się do spożycia. Warto przestawić się na domowy chleb razowy, na pieczywo własnej roboty upieczone na również przez siebie wyhodowanym zakwasie. Takie pieczywo po pierwsze nie będzie zawierać konserwantów, będzie świetne dla dietetyków, dla dzieci, zawsze będzie ślicznie pachnieć i mieć niepowtarzalny smak.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz