Jak szybko rozpalić grilla?

rozpalanie-grillaSezon grillowy w pełni! Wszyscy z niecierpliwością go oczekiwali. Wspólne grillowanie w gronie rodziny czy znajomych to bardzo miłe zajęcie, szczególnie na ciepłe, letnie wieczory. Podczas różnego rodzaju wspólnych posiedzeń, zazwyczaj jedna osoba zostaje wyznaczona do rozpalania grilla. Okazuje się bowiem, że to wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się z początku wydawać. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni materiał do rozpalania grilla. Zazwyczaj jest to węgiel drzewny. Można go kupić bez problemu w większości supermarketów. Najczęściej węgiel dostępny jest w postaci brykietu. Można zastosować także węgiel drzewny w naturalnej postaci.

Najbezpieczniej i najpewniej będzie zastosować brykiet. A co w momencie, gdy go nie posiadamy? Okazuje się, że świetnym materiałem na grilla może być również zwykłe drewno w postaci żaru. Z całą pewnością należy pilnować tego, by węgiel drzewny nie był wilgotny. Najlepiej zatem nie trzymać go w miejscach, które na tę wilgotność mogłyby być narażone. Wilgotny węgiel drzewny stanowi bardzo duże utrudnienie w rozpalaniu grilla. Najłatwiej, w każdym przypadku, zastosować po prostu rozpałkę – płynną albo stałą. Nie należy dodawać jej zbyt wiele. Rozpałki najczęściej produkowane są na bazie nafty. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z ich ilością. Zbyt wiele rozpałki może nie ulec do końca wypaleniu. A to sprawia, że na grillowanych przysmakach pojawia się nieprzyjemny zapach i co gorsza – smak. Gdy posiadamy tyko drewno, to przed ułożeniem kiełbasek i innych przysmaków na ruszcie grilla, najlepiej „przepalić” drewno na żar. Żar z drewna jest także bardzo dobrą rozpałką.

W jaki sposób można sobie jeszcze pomóc przy rozpalaniu grilla? Istnieje kilka sposobów, o których tak naprawdę nie wie wiele osób. Jedna z najprostszych metod jest… wystawienie grilla na wiatr. Podmuch (podobny efekt uzyskamy po prostu dmuchając w grill czy wachlując kawałkiem kartonu) pozwala szybciej rozpalić grilla. Wiele osób wykorzystuje… suszarkę do włosów. To bardzo wygodne narzędzie służące do rozpalania grilla. Nie można go jednak zastosować za każdym razem, szczególnie gdy grill rozpalany jest typowo w polowych warunkach.

Warto, by każdy zdawał sobie sprawę z tego, jak ogromnie istotne jest zachowanie ostrożności przy rozpalaniu grilla. Na pewno nie należy nigdy stosować do jego rozpalania benzyny czy ropy. To bardzo niebezpieczne. Może spowodować liczne oparzenia, a nawet wybuchy. Poza tym nie warto tego robić również dlatego, że nie daje to najlepszych efektów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz