Jak przepraszać?

Przeprosiny są podobnie jak podziękowania dość ważną formą grzecznościową. Oczywiście to, w jaki sposób oraz za co powinniśmy przepraszać, zależy w głównej mierze od sytuacji. Niewątpliwie jednak przepraszać warto, zwłaszcza kiedy naprawdę jest to konieczne.

A w jaki sposób najlepiej jest to robić? Wszystko zależy w głównej mierze od tego, kogo chcemy przeprosić. Teksty przeprosin mogą być bardzo różnorodne, inaczej bowiem przeprosimy dziecko, a inaczej osobę dorosłą, na przykład małżonka. Mąż, który chce przeprosić swoją żonę, powinien do przeprosin dołączyć bukiet ulubionych kwiatów żony, wówczas z całą pewnością przeprosiny zostaną przyjęte. Przepraszać oczywiście możemy za wiele sytuacji, ale najczęściej przepraszamy po tym, jak wyrządziliśmy komuś krzywdę.  Tyczy się to niestety zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Warto wiedzieć, że przepraszać powinniśmy jak najszybciej, bowiem kiedy zbyt długo będziemy nosić się z zamiarem przeprosin, wówczas będzie to powodować jeszcze większy żal u osoby, którą niesłusznie skrzywdziliśmy. Obecnie najwięcej tekstów przeprosinowych możemy znaleźć przede wszystkim w sieci, dlatego jeśli takich poszukujemy, warto tam zajrzeć.

Teksty przeprosin są oczywiście dość zróżnicowane, znajdziemy więc zarówno słowa nieformalne, jak i nieco bardziej formalne, które mogą być skierowane na przykład do współpracownika czy do innej ważnej osoby, którą chcemy przeprosić. Co więcej, możemy się również zetknąć z nieco inną formą przeprosin, o której także warto wiedzieć. Niekiedy konieczne jest przeproszenie za to, że nie przyjdziemy na czyjeś urodziny .

W takich sytuacjach warto przeprosić osobiście, chociaż oczywiście można to również uczynić telefonicznie. Przeprosiny telefoniczne również są wskazane, natomiast nigdy nie wolno przekazywać takich informacji przez drugą osobę, na przykład przez koleżankę, bowiem może to wyrazić dodatkową urazę. Przeprosiny w każdym razie wydają się być, podobnie jak i piękne podziękowania, nieodłącznym elementem naszego życia.

Warto jest przepraszać, tak samo jak dziękować, zwłaszcza, że w ten sposób możemy wiele zyskać w czyichś oczach. Największe znaczenie mają przeprosiny bezpośrednie, twarzą w twarz, lecz jeśli takie okazanie skruchy nie jest możliwe, wówczas dobrze jest postarać się chociażby o przeprosiny telefoniczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz