Jak czyścić kurtki i płaszcze skórzane?

kurtka skórzanaGalanteria skórzana wciąż spełnia rolę miernika i wyznacznika statusu jej posiadacza. Skórzane buty, paski, torebki, okrycia wierzchnie stanowią nie tylko doskonałą ochronę zarówno przed ciepłem, jak i przed zimnem, ale są świetnym elementem modnej stylizacji. Krótkie skórzane kurteczki, żakiety, płaszcze od lat uznawane za klasykę nigdy nie wychodziły z mody. Wraz z czasem zmieniał się oczywiście popyt na różne wzory, kolorystykę i fasony. Niemniej trwałość odzieży wykonanej ze skóry sprawia, że fasonu, który tymczasowo zszedł z listy topowych artykułów odzieżowych lepiej nie wyrzucać. Okazać się może, że za kilkanaście lat dzięki niemu znów będziemy mogli wyznaczać kierunek stylu. Podstawą jest tutaj jednak odpowiednia pielęgnacja skórzanej odzieży. Jak dbać o odzież skórzaną?
Ważne jest dbanie o odzież skórzaną oraz jej odpowiednia pielęgnacja oraz zasady użytkowania. Na ile to możliwe powinno się chronić skórzaną odzież przed zamoczeniem. Jeżeli już zdarzyło nam się znacznie przemoczyć skórzaną kurtkę lub płaszcz należy pamiętać, aby powiesić ją na stabilnym wieszaku, gwarantującym, że odzież nie ulegnie odkształceniom i poddać procesowi suszenia z dala od kaloryferów i grzejników. Ciepłe powietrze powoduje bowiem utratę połysku i twardnięcie skóry.
Wiadomo, że podczas użytkowania odzieży nie uda się uniknąć poplamień i wypadków. W przypadku głębokich plam i zabrudzeń lepiej poddać odzież skórzaną, np. długie kurtki męskie XXL czyszczeniu w pralniach specjalizujących się w czyszczeniu odzieży ze skóry. Plamy z jedzenia, mleka, alkoholu najlepiej tuż po zabrudzeniu przetrzeć zwilżoną wodą, delikatną ściereczką, dzięki czemu nie zaschną na odzieży.
Na rynku dostępne są również różnorodne kremy pielęgnacyjne, spraye oraz kosmetyki do natłuszczania i utrzymywania odpowiedniego połysku odzieży skórzanej i likwidacji drobnych, codziennych zabrudzeń. Warto wybrać wśród nich odpowiedni do rodzaju skóry z jakiego wykonana jest nasza odzież.
Szczególnej pielęgnacji wymaga odzież zamszowa, np. krótkie płaszcze ze skóry zamszowej i wykonana z nubuku. Przed użytkowaniem najlepiej spryskać ją preparatem ochronnym. Mającą charakterystyczną fakturę delikatnego meszku, odzież zamszową najlepiej pielęgnować poprzez przeczesywanie co jakiś czas specjalną szczoteczką do zamszu i nubuku. Ciężkie zabrudzenia z substancji tłustych i oleistych najlepiej przetrzeć ściereczką, która wchłonie zabrudzenie, a plamę posypać białą kredą, którą po dobie można delikatnie usunąć szczoteczką.
Na utrzymanie dobrej kondycji skórzanych płaszczy i kurtek ma wpływ także jej przechowywanie. Najlepiej chronić nasze odzienie od kontaktu z kurzem dzięki przechowywaniu w zapewniających wentylację powietrza pokrowcach. Męskie skórzane okrycia wierzchnie, dopasowane do naszego indywidualnego stylu i sylwetki to wciąż zwracający uwagę element garderoby. Warto zatem wyrobić sobie nawyk ich odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, aby dłużej cieszyć się ich dobrym stanem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz