Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna przez telefon?

rekrutacja przez telefonNiemal każda osoba, która ukończyła szkołę bądź studia marzy o tym, aby otrzymać ciekawą pracę, która będzie jednocześnie pasją i źródłem satysfakcjonujących dochodów. Niestety nasze marzenia są bardzo szybko i niejednokrotnie brutalnie weryfikowane przez rzeczywistość. Rynek pracy jest  wymagający, dlatego należy nastawić się na to, że znalezienie pracy nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Zanim zaczniemy szukać posady, warto zastanowić się nad tym, jakie warunki należy spełniać, aby przyszły pracodawca dał nam szansę. Dużą rolę odgrywa dobrze przygotowane Curriculum Vitae, które jest pierwszą wizytówką i może przetrzeć szlaki przed rozmową kwalifikacyjną. W internecie znaleźć możemy poradniki, które usiłują dać odpowiedź na pytanie: „Jak dobrze wypaść podczas rozmowy rekrutacyjnej?”. Szczególną formą naboru do pracy jest rekrutacja telefoniczna….

Rekruterzy cenią sobie kandydatów, którzy są przebojowi, otwarci i dobrze zaprezentują się podczas bezpośredniej rozmowy. Czasem zdarza się jednak, że komisje decydują się przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną przez telefon. W tym przypadku również bardzo ważne jest przygotowanie do rozmowy o pracę. Należy pamiętać, aby mówić wyraźnie i z nienaganną dykcją. Jeśli pracodawca przeprowadza z nami interview po angielsku, to trzeba zadbać o to, aby zrozumiał, co do niego mówimy.

Komisje rekrutacyjne dotykają bardzo różnych kwestii. Nie miej złudzeń, że w związku z tym, że jest to rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, będzie łatwiejsza. Wręcz przeciwnie, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że trudniej będzie Ci przekonać do siebie pracodawcę. Aby czuć się pewnie, można poszukać w sieci, jakie są najczęściej zadawane pytania na rozmowach o pracę bądź czemu służą trudne, dziwne i zaskakujące pytania. Czasem możemy nie spodziewać się, jakie zadanie przygotował dla nas rekruter, aby sprawdzić naszą kreatywność czy zdolność logicznego myślenia.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon również należy zachować zimną krew. Niewykluczone, że osoba, która będzie nas przepytywać poruszy kłopotliwe i niedopuszczalne tematy osobiste. Nie wolno dać się „zbić z tropu” i jeśli to możliwe, to trzeba w delikatny sposób zwrócić uwagę, że kwestie te nie są związane z posadą, o którą się ubiegasz.

Przed rozmową telefoniczną w sprawie pracy można także sprawdzić, jak negocjować warunki pracy, wynagrodzenie czy inne sporne kwestie. Warto również poczytać, jakie błędy popełniane przez kandydatów podczas rekrutacji dyskredytują ich w oczach pracodawców. Dzięki temu unikniemy  nieprzyjemnych sytuacji i zwiększymy szanse na znalezienie zatrudnienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz