Jak znaleźć pracę po 50?

jaki-zawód-dla-osoby-po-50Masz 50 albo więcej lat i wydaje Ci się, że Twoja pozycja na rynku pracy jest już stracona? Oczywiście, że tak nie jest. Twoje życie zawodowe może się zacząć właśnie po czterdziestce! Jak to możliwe? Wciąż przecież możesz znaleźć pracę. Oczywiście, nie będzie to zbyt proste, ale wystarczy zaangażowanie i silna wola, żeby się udało. Poszukiwanie pracy w średnim wieku nie należy do prostych zadań. Tym bardziej, że rynek pracy ulega dzisiaj szybkim przemianom. A do tych przemian trzeba dostosować CV. Co zrobić, aby w krótkim czasie znaleźć pracę, która będzie nas satysfakcjonować?

W momencie, gdy poszukujemy pracy (nie tylko po 50) warto przede wszystkim zdać sobie sprawę ze swoich zalet oraz atutów. Osoby w wieku 50 lat mają ich naprawdę sporo. Wiele z nich wynika z doświadczenia życiowego. Sztuką jest to, by wykorzystać wszystkie atrybuty w stu procentach i w odpowiedni sposób. Oczywiście, osoby po 40 mają też sporo wad, jeżeli chodzi o rynek pracy. Zazwyczaj jest to przerwa zawodowa, nie nadążanie za zmiana technologicznymi czy brak znajomości języków obcych.

Okazuje się, że Polska jest krajem, który posiada jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej wśród grupy 50+. A to oznacza, że znalezienie pracy z wiekiem jest coraz trudniejsze. Zwróćmy jednak uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii, dzięki czemu nasze szanse na rynku pracy zdecydowanie się zwiększą.

Podstawowy błąd, jaki popełniają osoby w wieku 50+ szukające pracy, to zbyt mało informacji zawartych w CV. Warto chwalić się tym, czym się zajmowaliśmy! To ważne, aby oddać w pełni kwalifikacje aplikującego. Wiele osób podaje w swoim życiorysie tylko nazwę firmy oraz stanowiska. Konieczne jest również dokładne opisanie tego, czym się zajmowaliśmy. Doradcy zawodowi twierdzą, że pisząc CV koniecznie trzeba dodać krótki opis kompetencji. Z drugiej strony życiorys nie może być także być długi. Najlepiej po prostu przedstawić w punktach kilka najważniejszych pozycji. CV powinno dowodzić temu, że osoba aplikująca jest aktywna i zna się na nowoczesnych technologiach, przynajmniej w stopniu podstawowym. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że osoby po 40 uznawane są stereotypowo właśnie za osoby nieaktywne i nie znające się na nowych trendach technologicznych. Warto temu zaprzeczyć.

Pamiętajmy o tym, by CV nie było zbyt przeładowane. A o to nietrudno szczególnie u osób, które nie miały przerwy w pracy. Po kilkunastu latach bycia na rynku pracy doświadczenie oraz edukacja mogą zajmować naprawdę mnóstwo miejsca! Warto to wszystko usystematyzować i zdecydowanie skrócić.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

Dodaj komentarz