Jak zrobić ciasto w kształcie gwiazdy?

Formę w kształcie gwiazdy można wykonać samodzielnieNie można wyobrazić sobie świątecznego stołu bez słodkich ciast. Przepisów na wielkanocne lub bożonarodzeniowe wypieki jest tak wiele, jak wiele jest pań domu. Choć w czasach ciągłego zagonienia nie ma zbyt wiele czasu na własnoręczne wykonywanie ciast i wiele osób nabywa gotowe wypieki, tradycja pieczenia ciast na Boże Narodzenie lub Wielkanoc nie zaginęła i nie zaginie. Świąteczne wypieki mają to do siebie, że zawsze są wyjątkowe. Sprawia to nie tylko atmosfera panująca wokół, ale także to, że wykonuje się je właśnie raz do roku, tylko na święta.

Gospodynie starają się także, by ciasta wykonywane na świąteczny stół było wyjątkowe, zarówno pod względem smakowym, jak również wizualnym. Przybierają wtedy kształt charakterystyczny dla danego święta. W przypadku Bożego Narodzenia, najbardziej klasycznym kształtem jest gwiazda. Jak wykonać ciasto w kształcie gwiazdy?Zdecydowanie łatwiej jest z mazurkami wielkanocnymi, który swój niepowtarzalny wygląd zawdzięcza dekorowaniu bakaliami i lukrem.

Jeśli chcemy wykonać ciasto w innym kształcie niż klasyczny prostokąt, kwadrat lub okrąg, potrzebujemy odpowiedniej formy. Problem znika, gdy chodzi nam o piernikowe gwiazdki, gdyż foremek na ciastka jest bardzo wiele. Najprostszym rozwiązaniem jest nabycie formy do pieczenia w takim kształcie. Są to przeważnie silikonowe formy, które zapewniają komfort pieczenia. Tego rodzaju blachy do pieczenia dostępne są w różnych rozmiarach. Dzięki temu możemy w niej wykonać takie ciasta, jak ciasta z jabłkami i orzechami oraz angielskie ciasto z bakaliami lub przepysznego świątecznego makowca w cieście, które są wysokie i „ciężkie” bez obawy, że masa wykipi nam w trakcie pieczenia.

Przy odrobinie dobrej woli i zdolności możemy także samodzielnie wykonać formę w kształcie gwiazdy. Tak jak w przypadku wykonywania szopki piernikowej, konieczne jest narysowanie formy. Potrzebna jest także folia aluminiowa. Kształt gwiazdki wycinamy z tektury lub bezpośrednio obrysowujemy na podwójnie złożonym fragmencie folii aluminiowej. Następnie wycinamy powstały kształt w taki sposób, by powstał jak największy brzeg. Zbędną folię składamy w taki sposób, by powstał stojący brzeg (najlepiej jest zgiąć go na pół do wewnątrz). By brzegi naszej „foremki” były bardziej stabilne, dodatkowo umacniamy je kawałkami folii. Dno można wyłożyć papierem do pieczenia, wtedy ciasto łatwiej można wyjąć. Foremkę ustawiamy na blaszce i dopiero wtedy wlewamy przygotowane ciasto.

W ten sposób upieczemy zarówno bożonarodzeniowy piernik, jak i sernik i każde inne ciastko, które jednak nie wymaga wałkowania. W ten sposób można wykonać formy w wielu niecodziennych kształtach.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

Dodaj komentarz