Jak zrobić szałową kreację z… dzianiny?

Stroje z dzianinyWiększość z nas na pewno ceni sobie oryginalność. Lubimy się wyróżniać z tłumu, między innymi nosząc oryginalne ubrania. Sklepy jednak nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Co zrobić, by nasza sukienka była jedyna w swoim rodzaju? Dziewczyny umiejące posługiwać się igłą, nitką, maszyną lub szydełkiem będą tutaj miały pole do popisu. Kreację można bowiem zrobić samemu lub też przerobić gotowe ubranie ze sklepu, doszywając różnego rodzaju guziki, zamki itd. zależnie od tego, co komu przyjdzie do głowy. Większości z nas dziewiarstwo kojarzy się z zajęciem przestarzałym, którym zajmowały się nasze babcie. Wymaga to też sporej ilości cierpliwości i koncentracji. Może być jednak bardzo wciągające i stanowić doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, nie mówiąc już o satysfakcji z efektu. Skąd właściwie wzięła się sztuka dziania?

Przypuszcza się, że znano ją już około V w. p.n.e., dowodem na to może być kawałek bawełnianej dzianiny znaleziony w jednym z miast egipskich. Być może historia dziewiarstwa jest o wiele starsza, ale nie zachował się żaden znak, który by o tym świadczył. W pierwszej połowie XVIII wieku pojawiły się pierwsze informacje o dzianinie. Głosiły one, że materiał ten był znany we Włoszech w XIII wieku, by potem rozprzestrzenić się na całą Europę. Najpierw trafił do Hiszpanii, skąd w XIV wieku przybył do Anglii a następnie do Niemiec i Francji. Dużą popularnością cieszyły się szczególnie dziane pończochy i rękawiczki. W XVI wieku skonstruowano pierwszą maszynę dziewiarską. Dzianina dotarła do Polski dopiero w XVIII wieku a w 1829 roku założono pierwszy cech pończoszniczy.

Dzianinowe ubrania są dziś popularne zarówno w modzie żeńskiej jak i męskiej. Są miękkie, ciepłe i wygodne a dodatkowo nie trzeba ich prasować. Delikatny materiał doskonale nadaje się na dziecięce ubranka. Dziane sukienki zimowe są przede wszystkim uniwersalne, świetnie spisują się zarówno w pracy jak i na co dzień. Mogą je nosić także puszyste panie, oraz przyszłe mamy w początkowych lub późniejszych miesiącach ciąży. Robiąc swoją sukienkę samodzielnie, można łatwo dopasować ją do swojej sylwetki, rozmiaru, itd., co czasem bywa problemem przy wyborze kreacji w sklepie. Do ubrania można doszywać najróżniejsze dodatki, według własnego uznania. Dzięki temu mamy gwarancję, że nasza kreacja wieczorowa z dzianiny będzie jedyna w swoim rodzaju, warto więc nauczyć się sztuki dziania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz