Jakie są konsekwencje niezgłoszenia działalności gospodarczej?

konsekwencje-niezgloszenia-dzialalnosci-gospodarczejChyba każdy zdaje sobie sprawę, że za niezgłoszenie działalności gospodarczej mogą grozić kary. Natomiast niewiele osób wie na czym one polegają. Jeśli ktoś postanowi rzeczywiście zataić fakt prowadzenia działalności zwykle woli tego nawet nie sprawdzać. Bardziej interesuje go kwestia czy istnieje możliwość, że zatajenie nie zostanie wykryte. Jaki jest tego cel? Przede wszystkim chodzi o to, żeby nie ujawniać dochodów, które normalnie podlegałyby opodatkowaniu. Okazuje się, że w ten sposób popełnić nawet kilka wykroczeń jednocześnie.

Działalność prowadzona przez podmioty gospodarcze powinna być zgłoszona już pierwszego dnia. Wymagane są zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej, wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, zgłoszenie identyfikacyjne, zgłoszenie podatnika VAT, zgłoszenie składek w ZUS oraz ewentualnie zdobycie wymaganych koncesji, licencji czy zezwoleń na prowadzenie danego rodzaju działalności gospodarczej. Nie spełnienie tych wymagań grozi grzywną lub nawet ograniczeniem wolności. Karze podlega zarówno sam fakt nieujawnienia przedmiotu podlegającego opodatkowaniu, jak i brak składania deklaracji. W zależności od sumy należnych podatków nieuczciwy przedsiębiorca może być ukarany grzywną lub skazany na pozbawienie wolności, albo nawet jednocześnie na obie te rzeczy. Prawo gospodarcze ma w końcu chronić nie tylko interesy pojedynczych przedsiębiorców, ale też ich ogółu w ramach sprawnie i sprawiedliwie funkcjonującego rynku krajowego.

Osoba, która nie zarejestrowała działalności gospodarczej może odpowiadać nie tylko za nie odprowadzanie podatków, ale także brak księgi przychodów i rozchodów, nieopłacanie składek ubezpieczeniowych, niezgłoszenie danych które są wymagane odpowiednią ustawą, brak dokumentów dotyczących obliczania składek oraz wypłaty świadczeń z ubezpieczeń, nieprzesyłanie deklaracji rozliczeniowych. Jeżeli ktoś chce uczestniczyć w polskim rynku gospodarczym, podlegać zasadom wolnej konkurencji oraz wzmacniać swoja pozycję i wysokość przychodów ma obowiązek wypełniać te wszystkie czynności i to we właściwych terminach. Wszelkie opóźnienia i braki również mogą zostać ukarane. Natomiast oczywiście jest istotna różnica między tym, czy ktoś ma być pociągnięty do odpowiedzialności prawnej za wykroczenie czy przestępstwo. Natomiast jak już zostało wspomniane decyduje o tym przede wszystkim całkowita kwota, która powinna zostać odprowadzona jako podatek od danej działalności gospodarczej. W momencie wykrycia, że nie została ona zgłoszona przedsiębiorca wymaga zwykle pomocy prawnika, a przynajmniej doradcy podatkowego lub biura rachunkowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz