Jak uzyskać zwolnienie z VAT?

VAT 0%Z pewnością nikt z nas nie lubi płacić podatków, a już szczególnie tych najwyższych. Jednakże obecnie istnieje duża możliwość ubiegania się o zwolnienie z części lub całości VAT w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, nastawionej na produkcję lub świadczenie usług. Jak zatem można tego dokonać?

Aby móc objąć niższą stawką podatku VAT oferowane przez naszą firmę usługi lub produkowane towary trzeba przede wszystkim spełnić jeden, konieczny warunek, mianowicie zrealizować sprzedaż w ramach ustalonego wcześniej limitu. Po jego przekroczeniu będziemy bowiem zobowiązani do zapłacenia pełnej stawki VAT za wszystkie zrealizowane transakcje.

Według zasad i zaleceń Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, bazującej również na dyrektywach międzynarodowych i klasyfikacjach zgodnych z normami Unii Europejskiej, konkretne przedmioty, surowce, półprodukty oraz świadczone na rzecz jednostek lub innych podmiotów gospodarczych usługi należy uważnie i rzetelnie przyporządkować do określonej grupy i działu, nadając specjalny kod lub symbol opisowy. W ten sposób określimy również przysługującą nam stawkę podatku VAT.

Zwolnienie z VATu doliczanego do wszelkich opłat obejmuje przede wszystkim dostawców usług medycznych lub przedsiębiorstwa związane z ochroną zdrowia, prowadzeniem i organizowaniem działań kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych oraz naukowych i edukacyjnych na każdym szczeblu. Warto również zdawać sobie sprawę, iż osoby zwolnione z podatku VAT to także członkowie organizacji oraz usługodawcy finansowi. W innych dziedzinach i branżach można z kolei ubiegać się o obniżenie stawki VAT z 23 nawet do 5-7 procent.

Ponadto należy również zaznaczyć, iż odrębne przepisy zwalniania z konieczności uiszczenia podatku VAT dotyczą klasyfikowania wyrobów oraz ewidencjonowania działalności usługodawczej. Poprawne przyporządkowanie towaru lub usługi pozwoli bowiem prawidłowo wyliczyć kwotę podatku i ustrzec się przed obciążonymi wieloma przykrymi konsekwencjami błędami w firmowej rachunkowości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz