Z czego można zrobić ozdoby wielkanocne?

wielkanocny stół wiosennieNa pytanie z czego możemy robić ozdoby wielkanocne na pewno od razu padną odpowiedzi: z bazi, bukszpanu, rzeżuchy, zielonego owsa, kwiatów, jajek, piórek, kurczaczków, zajączków i baranków. To wszystko oczywiście prawda, ale wszystkie te rzeczy mogą być wykonane z różnych materiałów, nawet kwiaty, bukszpan i bazie… Tak więc na zadane wyżej pytanie odpowiedzi może być naprawdę mnóstwo. Wszystko zależy od pomysłowości i kreatywności osoby, która akurat tworzy wielkanocne dekoracje.

Zacznijmy od robionych samodzielni stroików wielkanocnych. Mogą być oczywiście wykonane na przykład z zerwanych niedawno gałązek wierzby i bukszpanu, ciętych tulipanów i narcyzów, wymalowanych przed chwilą pisanek oraz cukrowych zwierzątek. Jednak wszystkie elementy roślinne można też zrobić z bibuły lub papieru. Wystarczy ciekawy pomysł i trochę zdolności plastyczno-technicznych, kolorowa bibuła, klej, patyczki i druciki. Natomiast można też zrobić kwiaty origiami. Sztuka składania papieru pozwala na tworzenie pięknych wiosennych kwiatów, ale także zwierzątek wielkanocnych. Wyglądają one bardzo oryginalnie i wesoło. Poza tym można je wykonać na szydełku albo nawet z makaronu. Jeśli chodzi o makaron wykleja się nim także doniczki i inne naczynia oraz robi z niego ozdobne łańcuchy. Używa się do tego przeróżnych rodzajów i kolorów makaronu, a poza tym można także malować go samodzielnie farbkami.

W każdym prawie stroiku, wianku na drzwi czy koszyczku ze święconką pojawiają się kolorowe pisanki. Najczęściej robione są z jajek na twardo, ewentualnie z wydmuszek. Natomiast można też robić pisanki z drewna czy papieru. Chociaż najczęściej mówimy o ozdobionych jajkach pisanki jest to właściwie nazwa jajek malowanych lub ozdobionych woskowymi wzorami, a następnie zabarwionych. Z kolei jajka, które farbuje się na jeden kolor, na przykład w wywarze z cebuli czy buraków, to kraszanki. Można za pomocą ostrego narzędzia wyskrobać na nich wzory i tak powstają drapanki. Natomiast jeśli okleimy jajko ozdobnym papierem czy materiałem powstanie nalepianka albo oklejanka. Wspólne ozdabianie jajek w Wielki Piątek to tradycja, ale też bardzo dobry pomysł na rodzinne spędzenie czasu. Zresztą warto też zrobić razem inne dekoracje na Wielkanoc. Będzie szybciej i weselej. W końcu trzeba też zdążyć z porządkami, gotowaniem i pieczeniem. Niektórzy łączą działania kuchenne z tworzeniem ozdób wielkanocnych. Przede wszystkim można upiec drożdżowego baranka w specjalnej formie. Potem robi mu się oczy z gałki muszkatołowej oraz ozdabia bukszpanem. Zajmie on na stole ważne miejsce, tuż obok pięknie udekorowanych mazurków i babek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz