Ile kosztuje ogrzewanie ekogroszkiem?

Węgiel znów stał się bardzo popularnym i tańszym paliwem do ogrzaniaWybór sposobu ogrzewania jest zasadniczą kwestią, która ma wpływ na późniejsze użytkowanie, komfort mieszkania i sam proces palenia. Jeszcze do niedawna największą popularnością, głównie ze względu na wygodę i wtedy niskie koszty eksploatacji, cieszył się gaz ziemny. Jednak rosnąca cena tego paliwa sprawiła, że coraz więcej ludzi wycofuje się z tego rodzaju ogrzewania. Do łasko powracają więc paliwa kopalniane, a także coraz bardziej modne ekologiczne. Coraz więcej i częściej mówi się na temat ogrzewania ekogroszkiem. Czy jest to najtańsza forma ogrzewania?

Ekogroszek uznawany jest za rodzaj paliw ekologicznych. Jest to opał wyprodukowany z węgla kamiennego, który w procesie produkcyjnym ustalił większość substancji niepalnych. Oznacza to, że charakteryzuje się wysoką kalorycznością, a także tym, że po procesie spalanie pozostaje po nim mało popiołu. Wytwarzany jest on z węgla kamiennego, którego ziarna mają wielkość od 50 do 25 mm, zawierają mniej niż 1% siarki i nie więcej niż 10% popiołu. W porównaniu z węglem kostką orzechem, czy groskiem, ekogroszek workowany jest średnio o 200 zł droższy, co w praktyce oznacza około 800 zł za tonę. Jak widać, za wygodę trzeba jednak dopłacić. Jest on także droższy od węgla brunatnego. Jak widać za wygodę transportu i przechowywania także trzeba zapłacić.

Jeśli zależy nam przede wszystkim na jakości i efektywności spalania ekogroszkiem, nie warto „polować” na tani węgiel, gdyż jest on zwykle mniej kaloryczny, czyli dostarcza mniej energii w czasie spalania. Jego niska wartość opałowa sprawia, że nie można osiągnąć wymaganej temperatury pracy kotła, która zapewniła by dostateczne ogrzanie w zimie.

Tani ekogroszek posiada także wysoki wskaźnik spiekalności, co powoduje powstawanie spieków i żużla na palniku retorowym, co często doprowadza do wygaszenia kotła. W takim przypadku lepiej ogrzewać dom węglem energetycznym lub zwykłym węglem.

Jeśli decydujemy się na ogrzewanie domu ekogroszkiem, musimy liczyć się także ze sporym kosztem, jaki poniesiemy na zakup specjalnego pieca lub kotła. Podobnie jak w przypadku wykorzystywania ekologicznego węgla z biomasy lub pelletu, a także różnego rodzaju brykietów drzewnych, konieczne jest posiadanie odpowiedniego, nowoczesnego pieca lub kotła. Ekogroszek stosuje się w specjalnych piecach retorowych, które osiągają, poprzez specjalny układ odprowadzania spalin, lepsze parametry grzewcze. Piece te wyposażone są także specjalne podajniki ślimakowe i zbiorniki na opał, co znacznie ułatwia pracę. Właściciele takiego pieca, oczywiście jesli posiadają odpowiedniej jakości ekogroszek, mogą odwiedzać swoją kotłownię raz na kilka dni.

Reasumując, koszty ogrzewania ekogroszkiem może są niższe od tych, jakie poniesiemy przy ogrzewaniu gazem, jednak większe niż przy stosowaniu węgla tradycyjnego. Jednak wyższa cena gwarantuje większy komfort.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz