Jak dobrać odpowiednie buty do tańca?

profesjonalne-obuwie-taneczneNawet najlepsi tancerze zastanawiali się kiedyś w jakich butach powinni rozpocząć swoją przygodę z tańcem. Oczywiście ważnych jest tutaj kilka rzeczy. Po pierwsze jaki rodzaj tańca chcemy wykonywać. Następnie na ile poważnie i profesjonalnie. W końcu istotne są też wskazówki osoby prowadzącej zajęcia. Może się okazać, że na samym początku zaleci po prostu wygodne buty, które trzymają się dobrze na stopach, ale ich nie krepują oraz nie mają zbyt śliskiej podeszwy.

Często pierwsze buty do tańca to jazzówki, baletki albo sneackersy. W nich można ćwiczyć w wygodny sposób i dzięki temu skupić się wystarczająco na nauce. Jednak w pewnym momencie przychodzi czas na założenie profesjonalnych butów do danego rodzaju tańca. Tak jest w przypadku tańców standardowych, latynoamerykańskich czy ludowych. Natomiast jeśli chodzi o obuwie do tańców współczesnych, baletu, flamenco czy stepowania ćwiczy się i tańczy w tym samym rodzaju obuwia. Do tańca współczesnego potrzebne są bardzo wygodne buty, które posiadają odpowiednie amortyzatory. Są one niezbędne, bo współczesne tańce są bardzo ekspresyjne i łatwo o kontuzje stopy. Natomiast  można zaliczyć do nich także techniki z elementami tańca klasycznego. Wówczas profesjonalni tancerze używają klasycznych baletek. Opanowanie tańca właśnie w nich wymaga wiele ćwiczeń.

Z kolei profesjonalne obuwie do tańców towarzyskich można podzielić na buty do tańców latynoamerykańskich oraz do standardowych. Damskie buty są zawsze na cienkim obcasie, natomiast w przypadku tańców latynoamerykańskich powinny mieć odsłonięte palce. Najczęściej zapinane są nad kostką na jeden pasek, ale czasem biegnie też do niego paseczek przez środek stopu, ewentualnie buty są zapinane na krzyż. Z kolei panowie do tańców standardowych często zakładają lakierki. Ich obuwie do tańców latynoamerykańskich charakteryzuje stosunkowo wysoki obcas. Bardzo specyficznych butów potrzebują tancerze ludowi. Często są to odpowiednie kozaki, które mają niewiele wspólnego ze znanymi nam butami zimowymi. Z kolei jeśli chodzi o step sytuacja jest o tyle skomplikowana, że ciężko kupić naprawdę dobre buty. Stepowanie po prostu nie jest już zbyt modne, w każdym razie nie w Polsce. Nawet w sklepie z obuwiem tanecznym dostępne są modele, które mogą być przeznaczone raczej tylko do stepowania w ramach hobby. Natomiast w ogole zawsze kupując profesjonalne buty taneczne warto porozmawiać wcześniej ze specjalistą, a poza tym wybierać sklepy polecane przez znawców tematu. Najlepsze są oczywiście buty robione na zamówienie, bo mogą być idealnie dobrane do stopy. Właściwy wybór rozmiaru obuwia to rzecz niezwykle istotna dla każdego tancerza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz