Jak zrobić tradycyjny stroik świąteczny z jodły lub świerka?

stroik-bozonarodzeniowy-z-jodlyPraktycznie już od Wszystkich Świętych, kiedy tylko minie czas zadumy nad zmarłymi zaczyna się świąteczny nastrój i wiążące się z nim zakupowe szaleństwo. Sklepowe wystawy wręcz pękają od ilości świątecznych stroików i najróżniejszych ozdób. Producenci prześcigują się w pomysłach, aby zyskać większe rzesze odbiorców. Wielu ludzi korzysta z ich propozycji. Są jednak tacy, którzy stawiają na własne zdolności i samodzielnie tworzą świąteczne dekoracje.

Pierwsze skojarzenie na dźwięk słowa „świąteczny stroik“ to dla wielu dekoracja z jodły lub świerka. Aby go wykonać potrzebujemy przede wszystkim zielone igliwie. Gałązki możemy układać do woli, w zależności od tego jaki typ stroika chcemy stworzyć. Jeśli ma on być stojący trzeba zainwestować w bazę, czyli gąbkę florystyczną i przy jej pomocy wyczarować świąteczną ozdobę w doniczce bądź koszyku. W przypadku opcji numer dwa, czyli ozdoby leżącej, zadanie jest nieco ułatwione. Wystarczy bowiem złożyć wszystkie gałązki jako podstawę stroika i związać je na końcu. W tradycyjnych stroikach bożonarodzeniowych z reguły jako jeden z elementów stosuje się świeczkę. Całość dopełniają dekoracje, jak na przykład choinkowe bombki. Tak stworzony stroik to wprost idealna ozdoba wigilijnego stołu. Nie zapominajmy jednak, że święta to czas spotkań nie tylko z rodziną. W te dni pamiętajmy również o tych, którzy odeszli i stwórzmy świąteczny stroik na grób.

Nie każdy jednak jest miłośnikiem tradycji. Jeśli lubisz innowacje postaw na nietuzinkowe świąteczne dekoracje handmade. Co można wykorzystać do ich stworzenia? Absolutnie wszystko co mamy pod ręką. Wśród bożonarodzeniowego wystroju nie może oczywiście zabraknąć choinki. Nie ma jednak wymogu, aby było to tradycyjne zielone drzewko. Orzechowa bądź pierzasta choinka to nietuzinkowa propozycja, która zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Poza orzechami i piórami idealnie w roli budulca sprawdzają się także słoma oraz makaron. Miłośnicy lasów mogą wykorzystać to, co udało się im zebrać podczas wędrówek i wyczarować efektowną dekorację z szyszek. Opcja numer trzy to postawienie na materiały dostępne w sklepie. Z dostępnego asortymentu można stworzyć oryginalne ozdoby z papieru bądź bibuły.

Bożonarodzeniowe dekoracje to nie tylko choinka i stroiki. Równie dobrze w tej roli sprawdzają się oryginalne kompozycje kwiatowe. Tradycyjnie częstym elementem jest popularna gwiazda betlejemska. Odważne kompozycje mogą jednak w ogóle nie zawierać elementów kojarzących się ze świętami. Wszystko będzie zależało od gustu osoby tworzącej daną kompozycję.
Na koniec coś od czego właściwie chronologicznie powinno się zacząć, mianowicie stroiki adwentowe. Już bowiem w tym czasie poprzedzającym święta roi się od dekoracji. Najpopularniejszą z nich jest wianek wieszany na drzwiach. Tradycja co prawda nie polska, jednak bardzo dobrze w naszym kraju przyjęta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz