Jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Jak płacić mniej za ogrzewanieKażdy z nas chciałby płacić jak najniższe rachunki. Jeśli chodzi o ogrzewanie, wiadomo, że trzeba pobierać tyle energii cieplnej, aby było nam przyjemnie i komfortowo we własnym domu. Są jednak pewne sposoby na to by płacić za ogrzewanie jak najmniej.

Najpierw trzeba się zastanowić, w jaki sposób chcemy ogrzewać dom. Można wybierać spośród różnych instalacji i urządzeń grzewczych. Wiele zależy od powierzchni domu i poszczególnych pomieszczeń, przyzwyczajeń domowników, od tego jak często bywają w domu, w końcu od tego jaki sposób ogrzewania wyda im się najtańszy i najlepszy. Z pewnością ciekawą opcją jest wybór systemu ogrzewania czerpiącego energię z promieniowania słonecznego. Systemy solarne składają się z kolektorów słonecznych oraz kilku elementów, które sterują odpowiednio pracą całej instalacji. Dzięki temu, że słoneczne fale elektromagnetyczne mogą być wychwycone przez zamontowane na dachu kolektory i przetworzone na ciepło, w ogóle nie trzeba płacić za ogrzewanie. Jedynym minusem jest tutaj cena kolektorów słonecznych oraz koszt ich instalacji.

Jednak zwolennicy bardziej tradycyjnych opcji również mogą poczynić znaczne oszczędności. Na przykład jeśli chodzi o ogrzewanie centralne, warto zadbać o zniwelowanie wytracania energii na etapie wytwarzania i transportowania ciepła. Najlepiej kupić kocioł kondensacyjny. Działa on w ten sposób, że energia pochodząca ze spalenia gazu ziemnego czy oleju opałowego zostaje właściwie w całości zamieniona na ciepło. Powstaje podgrzana woda i chłodne spaliny. Woda przenosi dalej ciepło do grzejników. Ważne jest to, aby zostały one zamontowane w takich miejscach poszczególnych pomieszczeń, by moc ich grzania była maksymalnie wykorzystana. W końcu ważną sprawą jest zakup termostatu, który może regulować pracą całej instalacji w taki sposób, by nie wytwarzała ciepła gdy nie jest to potrzebne. Szczególnie łatwo pod tym względem można sterować ogrzewaniem elektrycznym. Samemu decyduje się tutaj kiedy, jak długo i z jaką mocą będzie działał grzejnik, piec czy pompa ciepła.

Aby oszczędzić na ogrzewaniu, trzeba też zapobiegać stratom ciepła. W tym celu stosuje się termoizolacje domu. Jest to rodzaj docieplenia domu za pomocą styropianu albo wełny mineralnej. Dzięki temu ciepło nie przenika na zewnątrz przez ściany czy różne szczeliny. Obecnie wszystkie domy budowane są z uwzględnieniem odpowiednich izolacji termicznych na ścianach, dachach i podłogach. Pozwala to również uniknąć wilgoci i grzybów, co jest oczywiście bardzo ważne ze względu na wygląd ścian i zdrowie domowników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz