Jak przyrządzić wątróbkę po śląsku?

watrobka-z-czerwona-kapustaNie ulega wątpliwości to, że jedną z najsmaczniejszych potraw mięsnych na Śląsku jest wątróbka wieprzowa, która przygotowywana jest w oparciu o tradycyjne receptury.

Przede wszystkim, przysmak powstaje na bazie świeżutkiego mięsa, pokrojonego w kawałki, do którego dodaje się m.in. cebulę i chleb. Ważną rolę odgrywają tu przyprawy, dzięki którym wątróbka nie tylko wspaniale smakuje, ale i fantastycznie pachnie. Warto podkreślić, że jest to potrawa łatwa w przygotowaniu, raczej tania i co najważniejsze niezwykle sycąca oraz podzielna, co jest niesamowicie ważne, kiedy dysponujemy ograniczonymi środkami finansowymi na przygotowanie posiłków.

Oprócz tego, może być serwowana na wiele różnych sposobów, w zależności od naszych preferencji kulinarnych. Otóż, najczęściej pełni rolę dania głównego, kiedy razem serwowana jest z ziemniakami lub ryżem i modrą kapustą. Niektórzy spożywają ją także w zestawie z kluskami śląskimi, a ponadto równie dobrze smakuje razem z pieczywem. Bywa też, że podaje się ją z sosem, który stanowi idealne zwieńczenie tegoż przysmaku. Oczywiście, najważniejsze jest to, żeby wątróbka była świeża i długo moczyła się w mleku, które zabija jej naturalny zapach. Ponadto, podczas smażenia musimy uważać, aby jej nie przypalić lub za bardzo wysuszyć, gdyż wtedy nasza śląska potrawa będzie nieudana.

Przepis na wątróbkę wieprzową po śląsku
Składniki:
500 g wątroby wieprzowej,
szklanka mleka,
1–2 cebule,
2 łyżki mąki,
2 łyżki smalcu,
2–3 kromki chleba,
sól,
pieprz,
2 szklanki bulionu (może być z kostki).

Sposób przyrządzenia:
W pierwszej kolejności myjemy wątróbkę. Kolejno wykrawamy żyły, obieramy z błon i zalewamy mlekiem na 30-40 minut. W dalszym etapie, myjemy ponownie wątróbkę, a kiedy wyschnie, kroimy ją na drobne kawałki. Następnie panierujemy ją w mące i lekko podsmażamy na gorącym tłuszczu wraz z cebulką, wcześniej pokrojoną w kostkę. Potem, przekładamy ją do rondla, solimy, pieprzymy i zalewamy bulionem. Dusimy ją na wolnym ogniu przez jakieś 10 minut. W międzyczasie na patelni roztapiamy ½ łyżki smalcu, dodajemy chleb pokrojony w kostkę i podsmażamy go aż się zarumieni. Następnie dodajemy go do wątróbki i mieszamy, dalej dusimy przez około 5-7 minut.

Na uwagę zasługuje fakt, że wątróbka wieprzowa po śląsku jest pyszna, dlatego cieszy się ogromnym zainteresowaniem na terenach całej Polski, gdzie często przyrządzana jest na obiad. Ponadto, jest pożywna, co na pewno ma wpływ na jej popularność. Warto ją wprowadzić do swojego menu, gdyż stanowi wspaniałą alternatywę dla znudzonych już kotletów, pieczonych udek i sznycelków. A, poza tym, wcale nie trzeba być mistrzem gotowania, aby móc ją samodzielnie przygotować, wystarczy odrobinę chęci i naprawdę niewiele czasu, by wykonać ten cudowny przysmak.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz