Jaka zrobić typowo polski obiad?

Kuchnia staropolska obfituje w mnóstwo tak zwanych „bomb kalorycznych”. Polskie potrawy są syte, tłuste i niejednokrotnie bardzo ciężkostrawne, jednakże ich walory zapachowe i smakowe pozwalają na chwilę zapomnieć o ewentualnej szkodliwości na układ trawienny i sprawne funkcjonowanie wątroby.

Kuchnia polska powstała w wyniku mieszania się różnorodnych wpływów. Na naszych terenach przebywały bowiem mniejszości narodowe, co więcej, przez polskie ziemi wiodły jedne z najważniejszych szlaków handlowych, zatem wymiany towarów i doświadczeń kulinarnych były tutaj na porządku dziennym. Również i dziś zaobserwować można różnorodność połączeń tradycyjnych składników z egzotycznymi przyprawami.

Podstawowymi składnikami, szeroko wykorzystywanymi w polskich kulinariach są przede wszystkim: buraki, kiszona kapusta, ogórki konserwowe i kiszone (w tym też korniszony), śmietana, grzyby, różne rodzaje wędlin i kiełbas. Dzięki zastosowaniu takich przypraw jak koperek, majeranek. Kminek, czarny pieprz i pietruszka, polskie potrawy zyskują niezwykłego i niepowtarzalnego aromatu.

Najpopularniejszymi polskimi zupami bez wątpienia jest barszcz biały, najczęściej podawany z jakiem, barszcz czerwony z uszkami z grzybowym farszem, krupnik na bazie jęczmiennej, drobiowy rosół podawany z makaronem oraz zupy warzywne, takie jak pomidorowa, zupa grzybowa z grzybów leśnych, koperkowa czy ogórkowa.

Jeśli chodzi zaś o dania główne, w Polsce w zasadzie nie ma rozróżnienia na rodzaj mięsa, z jakiego się je przygotowuje. Obok cielęciny z pewnością znajdziemy także wieprzowinę i drób, zatem możemy tutaj wybierać zależnie od własnych upodobań. W Polsce bardzo często podaje się kotlety schabowe, cielęce eskalopki, wołowe polędwiczki, golonkę w piwie czy grillowaną karkówkę. Równie popularne są staropolskie żeberka w miodzie i nadziewany drób (na przykład kaczka z jabłkami).

Rozpoznawanymi na świecie polskimi potrawami są w głównej mierze tradycyjne pierogi z różnorodnymi nadzieniami, na przykład z farszem mięsnym, ziemniaczano-twarogowym lub kapusta i grzybami. Uznaniem cieszą się również naleśniki z twarożkiem lub owocowym, słodkim dżemem.

Cenionymi, szczególnie przez obcokrajowców przystawkami są między innymi: tradycyjny smalec z cebulą i ziołami, śledzie w śmietanie lub tatar, czyli surowa polędwica wołowa z żółtkiem i cebulką.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz