Jak skutecznie unieważnić małżeństwo?

W polskim prawie i ustawodawstwie wyróżnia się kilka podstawowych typów i możliwości rozwiązania małżeństwa. Zależnie od tego, jak układało się nasze pożycie małżeńskie oraz jakie przesłanki kierowały nami podczas zawierania ślubu cywilnego, możemy odpowiednio zdecydować się na rodzaj postępowania rozwodowego.

Niezależnie jednak od tego, na jaki rozwodów się zdecydujemy pamiętajmy, aby decyzję tę gruntownie przemyśleć a całą sprawę gruntownie zaplanować, z uwzględnieniem wszelkich czynników i konsekwencji, które będą dla nas najbardziej korzystne.

Najpopularniejszym typem rozwodu jest tak zwane postępowanie bez orzekania o winie jednego ze współmałżonków. Oznacza ono ni mniej ni więcej, niż rozejście się partnerów na zasadzie porozumienia stron, gdzie nie obarcza się żadnej z osób całkowita odpowiedzialnością za rozpad związku małżeńskiego. Postępowanie takie najczęściej toczy się dosyć szybko i bezproblemowo, dodatkowo pomaga utrzymać rozwiedzionym poprawne, w miarę normalne stosunki i kontakty, co jest szczególnie ważne w przypadku posiadania wspólnych, małoletnich dzieci, pozostających pod opieką jednego z dotychczasowych małżonków.

Jednakże jeśli sytuacja w związku małżeńskim była bardzo skomplikowana i niejednokrotnie drastyczna czy wręcz patologiczna, zwykło się wnosić do sądu pozew z orzeczeniem o winie jednego z małżonków. Przystępując to takiej sprawy rozwodowej należy liczyć się z tym, iż przed obliczem sadu będziemy musieli udowodnić winę współmałżonka co do rozkładu pożycia. Możemy tutaj powołać się zarówno na relacje naocznych świadków, na przykład rodziny lub przyjaciół, obdukcje lekarskie lub protokoły i raporty policyjne, jeśli oczywiście nastąpiła tutaj jakakolwiek ingerencja. Decydując się na ten rodzaj rozwodu pamiętajmy także o przysługującym nam prawie do roszczenia o alimenty utrzymanie i wychowanie wspólnych małoletnich dzieci lub utrzymania samego siebie w przypadku, kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej.

Dodatkowo, jeśli nie chcemy od razu zbyt restrykcyjnie podchodzić do kwestii rozpadu małżeństwa lub jeśli chcemy dać sobie nawzajem „drugą szansę”, możemy wnieść do sądu wniosek o separację, która ogranicza co prawda wzajemne stosunki współmałżonków, jednakże daje ona możliwość powrotu do siebie bez jakichkolwiek konsekwencji prawnych czy administracyjnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz