Jak udekorować kościół na 1 listopada?

dekoracja-oltarza-na-1-listopadaCały rok w Kościele Katolickim obfituje dużą różnorodnością w poszczególnych jego okresach. Podzielony jest wedle okazji i nabożeństw. Święta Wielkanocne to inna kolorystyka, bardzo podniosły charakter dekoracji, Święta Bożego Narodzenia są z kolei bardzo radosne, kolorowe i tak jest przez cały rok. Święta Maryjne wymagają nieco innego przystrojenia świątyni podobnie jak 1 listopada. Święto Zmarłych w Kościele Katolickim obchodzone jest bardzo uroczyście, ze względu na wspomnienie Świętych jak też uczczenie pamięci wszystkich tych osób zmarłych, którzy nas opuścili. Jest to dzień wolny od pracy, toteż wszyscy udajemy się do kościołów i na cmentarze by modlić się, przystrajać groby.

Kościoły również są strojone na tę okazję. W wielu parafiach jest zwyczaj przynoszenia zniczy i lampionów do kościoła. Duże skupiska palących się zniczy zauważyć można przy kościołach wokół pomników, zwłaszcza poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II. W samych kościołach panuje nastrój typowy dla tego święta, a to wszystko za sprawą otoczenia, elementów dekoracyjnych. Rzecz jasna nie może w nim zabraknąć kwiatów. One stanowią doskonałą ozdobę na każdy moment w kościele. Zazwyczaj są to kwiaty żywe. Przystraja się nimi przede wszystkim ołtarz, nawy boczne, czasami także ławki.

Najlepiej pod tym kątem sprawują się chryzantemy. To kwiaty na stałe połączone ze Świętem Zmarłych i kwitnące właśnie w listopadzie. Okazałe bukiety z pełnych chryzantem dopełnione zielonym przyozdobieniem jak liście palmowe lub też paproci bardzo dobrze spisują się jako dekoracje wokół ołtarza kościelnego i przy mównicy. Zamiast bukietów tworzy się wiązanki z gałązek świerkowych a na nich ułożone białe kalie lub róże. Ogólnie panującą kolorystyką w dekoracjach kościelnych na Święto Zmarłych jest biel, ciemna czerwień, bordo, burgund. Pod tym kątem zachowuje się zasady, rezygnując z jaskrawych zdobień kwiatowych. Dzięki temu wytwarza się w świątyni odpowiedni nastrój sprzyjający przemyśleniom, rozważaniom, kontemplacji i modlitwie.

.

Wieńce i wiązanki do kościoła na 1 listopada to duże kompozycje z żywych kwiatów. Najczęściej motywem przewodnim jest bukiet główny pod ołtarzem, natomiast pomniejsze wiązanki rozmieszczone w całym kościele nawiązują do niego i są wykonane z takich samych kwiatów. Gotowe dekoracje do kościołów zamawiane są także z wykorzystaniem innych elementów niż roślinne. Bardzo popularne są sznurkowe usztywniane siatki jak też wstążki. Wieńce ustawia się na białych płótnach, elegancko uformowanych co dodatkowo podkreśla wyjątkowość kompozycji kwietnej na 1 listopada.

[Głosów:5    Średnia:1.6/5]

Dodaj komentarz