Ile kosztuje nagrobek?

Groby zmarłym osobom stawiane są już od najdawniejszych czasów. Jako symbol wraz z krzyżem zaczęły się pojawiać około X wieku, kiedy to nasz kraj przyjął chrzest. Dzisiaj pomniki i nagrobki wykonywane są przez wiele zakładów kamieniarskich.

To, jaki projekt nagrobka wybierzemy, powinno zależeć przede wszystkim od nas, aczkolwiek warto pamiętać, że na cenę pomnika wpływać będzie również wiele innych czynników. Na pewno na cenę wpływ będą mieć wymiary nagrobka. Wyróżnia się nagrobki pojedyncze, a także tak zwane nagrobki podwójne o nieco większych rozmiarach. Na takich płytach najczęściej umieszcza się zdjęcie osoby zmarłej oraz jej imię i nazwisko.

Pięknym zwyczajem są także napisy na nagrobki i pomniki, które także można samodzielnie wybierać. Z reguły są to sentencje, złote myśli. Mogą pochodzić z języka łacińskiego. Zakłady kamieniarskie zwykle oferują wybór różnego rodzaju sentencji, spośród których możemy zdecydować się na jedno ze zdań.

Warto także zwrócić uwagę na ogólne wykonanie płyty nagrobka. Płyta granitowa powinna mieć odpowiednią grubość, a co więcej, ważne jest także to, by została odpowiednio zabezpieczona. Na życzenie klientów często na takich kamiennych płytach montowane są dodatkowe szklane powierzchnie, na których można stawiać znicze plastikowe, szklane oraz ceramiczne. Jeśli nawet ze znicza wyleje się wosk, to szkło będzie stanowiło ochronę i nie zniszczy nagrobnej płyty. Grób powinien mieć także dość przemyślany projekt, gdyż w ten sposób będziemy mogli mieć miejsce na wiązanki ze sztucznych kwiatów czy na znicze.

Niektórzy decydują się na okolicznościowe stroiki na groby, na przykład zimą często są to stroiki z szyszek na Boże Narodzenie. Jeśli jednak nie mamy możliwości zbyt częstego odwiedzania grobu zmarłej osoby, wówczas możemy również pomyśleć o zasadzeniu wieloletniej rośliny. Jeśli jednak zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem, to grób wówczas na pewno musi zostać specjalnie zaprojektowany. Rozrastająca się roślina, co trzeba mieć na uwadze, nie może zasłaniać nagrobnej tablicy. Cena nagrobka będzie więc zależeć między innymi od rodzaju wybranego przez nas projektu, ale to oczywiście nie jedyny czynnik decydujący o kosztach. Dość istotnym elementem jest także kształt nagrobka, wykończenie krawędzi płyty głównej oraz rodzaj granitu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz