Jak wyhaftować obrus?

reczne-haftowanie-obrusaJeśli ktoś planuje wyhaftować obrus oznacza to, że wie już na pewno co nieco o haftowaniu w ogóle. Po pierwsze wzór na obrusie powinien się prezentować naprawdę profesjonalnie. W końcu będzie ozdabiał stół podczas różnych rodzinnych uroczystości. Po drugie ze względu na wielkość obrusu jego haftowanie jest trudniejsze i bardziej pracochłonne niż na przykład serwetki. Natomiast każdy, kto ma swoim koncie kilka pięknie ozdobionych obrusów musiał jakoś zaczynać. Początki bywają różne, pojawia się mnóstwo pytań, często pruje się to, co się zaczęło. Najważniejsze jest to, żeby się nie poddawać i w końcu na pewno uda się pięknie i całkowicie własnoręcznie udekorować obrus.

Wiele osób, które chcą haftować pościel, serwetki czy obrusy zaczyna od haftu krzyżykowego. Oczywiście można tworzyć stosunkowo proste wzory, jak i bardzo skomplikowane. Na początek warto zaopatrzyć się w bawełniany obrus, tamborek, który ułatwi napinanie materiału oraz mulinę. Grubość igły uzależniona jest zawsze od rodzaju materiału i grubości nici. Poza tym potrzebny jest wzór. Najważniejsze jest to, żeby wykonywać równe krzyżyki oraz trzymać się wszelkich zaleceń dotyczących tego ściegu. Można się go natomiast nauczyć korzystając chociażby z pomocy Internetu lub jakiegoś pisma poświęconego szyciu i haftowaniu. Z pewnością bardzo przydatny jest tamborek. Na początku wręcz nie można się bez niego obejść. Wzory wyszywane haftem krzyżykowym mogą jedno lub wielokolorowe. Kiedy dojdzie się już do wprawy można tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Warto też w pewnym momencie spróbować swoich sił w  innym rodzaju haftu.

Haft richelieu jest z pewnością dość trudny i pracochłonny, jednak ozdobiony nim obrus wygląda wyjątkowo. Ażurowy wzór sprawia, że jest to naprawdę piękna dekoracja. Serwety i obrusy z haftem richelieu cały czas cieszą się dużym podziwem. Najładniej wyglądają klasyczne białe obrusy z białym haftem. Tworzą go kształty wycięte w materiale oraz przestrzenie między nimi. Tak naprawdę najpierw wykonuje się wzór odpowiednią nicią – atłasową, jedwabną albo muliną, a następnie wycina „dziury”. Natomiast istnieje też sposób odwrotny, czyli najpierw robi się otwory w materiale, a potem się je obszywa. Jest to tak zwany haft angielski. Można go łączyć również z tradycyjnym. Natomiast bardzo ładnie wyglądają również serwetki, bluzki czy poszewki ozdabiane haftem angielskim. On także prezentuje się najlepiej w wersji białej. Obrusy ozdabiane haftem richelieu lub angielskim bardzo dobrze pasują do wnętrz w stylu rustykalnym, vintage, retro. Jest to też oczywiście wspaniały prezent na przykład dla młodej pary.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz