Jak zrobić pisankę z balona?

jak-zrobic-pisanke-na-balonieJak powszechnie wiadomo, jednym z podstawowych symboli wielkanocnych, jest jajko. Traktowane jako metafora życia, stanowi nieodłączny element wielkanocnych święconek. Obecne jest także na świątecznych stołach. To samo jajko, pełni też funkcję ozdoby świątecznej, bez której trudno wyobrazić sobie prawdziwie wielkanocną atmosferę. Pisanki – bo o nich mowa – mogą przybrać bardzo różną postać. Możemy nabyć gotowe ozdoby tego typu, lub przygotować je samodzielnie.

Te najprostsze to tradycyjne kraszanki, które najlepiej wykonać przy użyciu naturalnych samodzielnie robionych wywarów barwnych (np. z cebuli lub buraka). Nieco bardziej skomplikowane okazują się być pisanki batikowe – głównie z racji na wieloetapowe i dość czasochłonne wykonanie. Jeszcze trudniejsze, bywają misterne artystyczne ażurowe wydmuszki z jaj gęsich, kaczych lub strusich. Nasze koszyczki, stoły i domy mogą też ozdobić bardzo oryginalne pisanki haftowane i wyszywane – w sam raz dla amatorek rękodzielnictwa. Poza tym, sieć pełna jest instrukcji jak zrobić pisanki filcowe, mulinowe, cekinowe, z masy solnej czy makaronu. Dość ciekawy efekt uzyskamy także wtedy gdy wypróbujemy instrukcję jak zrobić pisanki z balonu krok po kroku. Zadanie to wymaga przede wszystkim sporej dawki cierpliwości. Jest to ważne głównie w ostatnim etapie naszej pracy. Aby wykonać pisanki balonowe potrzebne będą nam następujące materiały: balony – mogą być tego samego koloru; bawełniane różnokolorowe nitki; lakier bezbarwny lub krochmal lub woda z cukrem; igła; cerata do zabezpieczenia blatu przy którym przygotowujemy pisankę. Istnieją dwie różne wersje wykonania tego typu balonowej dekoracji wielkanocnej.
Wersja nr 1
Nadmuchujemy balon. Następnie delikatnie owijamy go naszymi bawełnianymi nićmi. Robimy to dość szczelnie i w dowolnym kierunku. Kolejny krok to spryskanie balonu lakierem lub krochmalem. Czynność tą powtarzamy kilkakrotnie. Następny etap to powieszenie balonu do całkowitego wyschnięcia. Ostatni krok polega na przebiciu balonu igłą i usunięciu jego resztek. Wykonaną pisankę, można dowolnie udekorować np.: przewiązując czerwoną wstążką ozdobną lub naklejając kwiatki wycięte z materiału.
Wersja nr 2
Nadmuchujemy balon. Owijamy go dokładnie bawełnianymi nićmi. Następnie w misce rozrabiamy gorącą wodę z cukrem. Czekamy aż się rozpuści. Smarujemy całość naszą cukrową mieszanką. Pozostawiamy balon do wyschnięcia. Następnie przekłuwamy go i również usuwamy jego resztki.
Wykonane przez nas pisanki z balonu, to bardzo oryginalny sposób na stworzenie dekoracji świątecznej. Jeśli więc znudziły Ci się tradycyjne pisanki malowane, możesz wypróbować jeden z dwóch podanych przez nas przepisów. Życzymy udanych kompozycji.

http://www.pisankiwielkanocne.com.pl/

[Głosów:38    Średnia:2.2/5]

Dodaj komentarz