Jak zrobić płaszcz na drutach?

Nie da się ukryć, że jeśli chcemy samodzielnie zrobić płaszcz, to należy już mieć obeznanie z drutami czy szydełkiem. Wzór płaszcza z pewnością będzie za trudny dla osób początkujących, choć, oczywiście, zawsze warto spróbować. Płaszcz zrobiony na drutach to zadanie dość ciężkie, ale nie niemożliwe do wykonania. Ale jeśli mamy już jakieś, choćby niewielkie, doświadczenie w pracy na drutach, warto podjąć się i takiego zadania.

Od czego zacząć robienie płaszcza?

Po pierwsze, ważne jest wzięcie odpowiednich wymiarów. Na początek można zrobić płaszczyk dla dziecka, np. w formie ciepłego swetra na jesień lub zimę. Osoba, z której chcemy zdjąć miarę, powinna stanąć prosto, w swobodnej pozycji, nie powinna się spinać, ręce powinna mieć opuszczone luźno. Oczywiście, wszystkie pomiary trzeba zapisać. Wiele krawców radzi, aby każdy pomiar zaokrąglić, np. 36,1 cm to 36 cm, a 34,8 cm to 35 cm. Z jakich części ciała ściągamy miarę? Otóż, należy zmierzyć: obwód klatki piersiowej, obwód talii, obwód bioder (mierzone w najszerszym miejscu), szerokość pleców (długość od jednego do drugiego ramienia), długość stanu, czyli długość od ramienia przy szyi do pasa, obwód ręki (najszersze miejsce), długość ramienia, długość rękawa (wówczas osoba, z której bierzemy miarę,  musi lekko ugiąć rękę, i zmierzyć trzeba długość od ramienia do dłoni, obwód szyi (delikatnie tak, aby miarka nie uciskała szyi).

Płaszczyki wykonane na drutach to czasami małe dzieła sztuki. Osoby, które zaczynają robić płaszcz, często decydują się na jeden kolor. I nie ma w tym nic dziwnego – tak jest po prostu prościej. Popularnym kolorem jest szary, czarny, beżowy. Niektóre osoby starają się naśladować kroje konkretnych fasonów, które znajdą w sklepach lub w sieci. Warto wiedzieć, że można stworzyć dwie wersje płaszczyka na drutach. Z jednej strony może to być elegancki płaszczyk jesienny, często z paskiem, który się zawiązuje, lub ze zwykłym skórzanym paskiem, zapinanym w pasie lub na biodrach. Z drugiej natomiast strony można zrobić płaszczyk sportowy i długi – często przypominający wełniany i ciepły sweter.

Jak widać, pomysłów i inspiracji można szukać wszędzie. Najważniejsze, to odważyć się i zacząć robić. Choć początki mogą wydawać się trudne, to kiedy załapie się rytm, wszystko powinno pójść bez problemów.Taki płaszczyk będzie jednak nieco cieplejszy niż zwykły sweter kupiony w sklepie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz