Co warto wiedzieć przed podróżą do Urugwaju?

Jeśli planujesz wyjazd do Urugwaju, powinieneś się zapoznać z kilkoma praktycznymi informacji na temat tego państwa, które ułatwią Ci organizację wypoczynku w tym malowniczym miejscu.

Po pierwsze, obywatele polscy, którzy wyjeżdżają do Urugwaju na okres nie dłuższy niż 90 dni, są zwolnieni z posiadania wizy. Jednakże w tym przypadku konieczny jest paszport, który posiada co najmniej 3-miesieczną ważność w momencie opuszczenia tego państwa. Poza tym, kiedy przekraczamy granicę, nie musimy okazywać biletu powrotnego ani wykazywać konkretnej sumy dewiz. Nie ma też obowiązku meldunkowego, ale w karcie wjazdowej (wypełnianej przy przekroczeniu granicy) jesteśmy zobowiązani do podania miejsca, czasu i celu pobytu w Urugwaju. Osoby podróżujące samolotem, muszą na lotnisku w Montevideo uiścić opłatę lotniskową w wysokości 24 USD (kwota często ulega zmianie).

Natomiast turyści, którzy pragną przedłużyć swój pobyt w Urugwaju, powinni się zgłosić w Urzędzie Migracyjnym (Dirección Nacional de Migración), aby uzyskać zgodę na przedłużenie wypoczynku. Jeżeli nie spełnią tego warunku, będą musieli zapłacić karę co najmniej w wysokości 20 USD lub opuścić kraj w wyznaczonym przez urząd terminie. Warto też powiedzieć o tym, iż osoby wyjeżdżają do pracy lub na studia, powinny się udać do Ambasady Urugwaju w warszawie w celu uzyskania wizy pobytowej.

Trzeba także wiedzieć, że obowiązującą walutą urugwajską jest peso. Otóż, do dyspozycji mamy banknoty 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 peso oraz monety: 50 centesimos, 1, 2, 5 i 10 peso. Musimy również wspomnieć o tym, iż w obiegu funkcjonuje mnóstwo fałszywych banknotów o nominale 500 i 1000 peso, przed czym ostrzega Centralny Bank Urugwaju. W związku z czym walutę należy wymieniać wyłącznie w dużych kantorach, zlokalizowanych, np. w centrach handlowych. Oczywiście, wszystkie ceny w sklepach podawane są w peso, a co ciekawe w koszt towaru wliczony jest podatek VAT w wysokości 23 %, który nie jest zwracany. Poza tym, w większych sklepach, głównie w hipermarketach można też płacić dolarami lub kartami American Express, VISA, MasterCard czy Diners Club. Respektowane są też czeki podróżne.

Nie zapominamy o tym, iż językiem urzędowym jest hiszpański, chociaż ludność mieszkająca przy granicy z Brazylią używa często dialektu portuñol lub brazilero (odmiana hiszpańskoportugalska). Ponadto Urugwaj znajduje się w strefie czasowej GMT-3, a więc różnica pomiędzy polską strefą czasową (GMT-1) wynosi w zależności od miesiąca 3, 4 lub 5 godzin. Jednakże Polacy bez względu czy w Polsce jest czas letni, czy zimowy zawsze wstają wcześniej od Urugwajczyków. Poza tym, do Urugwaju najlepiej jest dostać się samolotem, chociaż istniej też możliwość dojazdu autokarem z  Brazylii, Paragwaju i Chile. Oprócz tego pomiędzy Montevideo i Buenos Aires kursuje też prom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz