Czy to prawda, że mleko jest szkodliwe?

mlekoKażda młoda mama przez cały okres ciąży myśli o tym, że jej dziecko karmione będzie piersią.
Tak przecież sama była karmiona i tak karmiły nasze babcie. Czasami jednak nie jest to
możliwe i niestety nasz maluszek musi być karmiony sztuczną mieszanką mleczną. Kiedy nie
mamy pokarmu, kiedy dziecko ma alergię na mleko z piersi (to jest uroszczenie, bo alergia u
niemowląt nie występuje na mleko matki tylko najczęściej wynika z tego, że mama źle się
odżywia lub je rzeczy, które uczulają maluszka, przedostając się do pokarmu z piersi) to
młode mamy najczęściej zastanawiają się nad przejściem z karmieniem na krowie mleko, mleko
kozie lub mleko sojowe
.
Wtedy pojawia się pytanie: czy mleko jest zdrowe?

Prawda jest taka, że ani mleko krowie, ani sojowe, ani kozie nie jest zdrowe dla niemowląt i małych dzieci. Każde z nich jest niezdrowe z innego powodu. Generalnie można powiedzieć, że każde z nich zawiera za dużo lub zbyt mało składników potrzebnych małym dzieciom do prawidłowego rozwoju, a także niektóre z nich za bardzo obciążają nerki dziecka i są zbyt trudne do strawienia dla małego brzuszka. Każde z nich może wywołać także alergie pokarmową na mleko u dzieci, a jak wiadomo alergie takie są dość nieprzyjemne dla niemowlęcia i rodziców.
Jasne jest, że naturalne mleko matki będzie najlepszym pokarmem dla niemowląt, ale jeśli nie możemy nim karmić naszego dziecka, nie należy wpadać w panikę. Żyjemy w XXI wieku i producentów mleka modyfikowanego jest wielu, także każda mama wybierze coś dla swojego dziecka. Kiedy lekarz stwierdził alergię pokarmową warto wybrać hipoalergiczne mleko początkowe czyli mleko przeznaczone dla niemowląt od urodzenia.

Mleko takie pozbawione jest czynników alergizujących. Niektóre mleka mają dodatki składników łagodzących czy np. antyrefluks, ograniczających ulewanie się mleka po posiłku. Mleko hipoalergiczne zawdzięcza swoje hipoalergiczne właściwości dzięki temu, że źródłem białka jest hydrolizat białek serwatkowych. Mleko modyfikowane dla niemowląt stanowi idealną alternatywę dla mleka matki czy zwykłych posiłków z mleka krowiego. Jest to mleko krowie, o zmodyfikowanym składzie, tak, żeby idealnie pasował do potrzeb młodego organizmu i maksymalnie ograniczyć alergeny mleka krowiego.

Kiedy rozpoczniemy karmienie mlekiem następnym, zwykle po 6. miesiącu życia, możemy wybierać spośród mleka modyfikowanego dla dzieci z różnymi dodatkami, które sprawią, że nasze dziecko będzie smaczniej spało albo poprawi mu się apetyt. Reasumując mleko modyfikowane dla dzieci jest dużo lepszą opcją karmienia, bo mleko to jest dużo zdrowsze i lepiej odpowiada potrzebom dzieciaczków niż mleko krowie, kozie lub sojowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz