Fretka czy kot – co wybrać?

kot-czy-fretkaZwierzak w domu to odwieczny dylemat, a raczej wiele dylematów. Znają je rodzice dzieci pragnących posiadać zwierzątko domowe jak i sami dorośli, chcący pod swój dach przyjąć pupila. Zwykle jest to czworonożny futrzak; kot, pies, chomik, świnka morska lub królik. Najczęściej wybieramy koty i psy, ponieważ dają się łatwo tresować, więcej rozumieją i ogólnie kontakt z tymi zwierzakami jest lepszy. Ale czy na pewno wybór jest łatwy? Wezmę kota ze schroniska, kupię sobie psa i już? Nie do końca.

Nie każdy z nas może przebywać w otoczeniu kocim lub psim. Przeszkadzają nam w tym alergie. Objawy są bardzo nieprzyjemne po zetknięciu się z futrem psa lub kota. Ponadto nie zawsze są warunki by przyjąć któregoś z nich pod swój dach. Wtedy decydujemy się na mniejsze zwierzątko, mniej problematyczne, ale czy musi być ono mniej sympatyczne? Otóż wcale nie. Przykładem jest tchórzofretka.

Zakup fretki może się okazać strzałem w dziesiątkę. Zanim jednak pójdziemy do sklepu lub odszukamy ogłoszenia osób chcących oddać fretkę do adopcji, musimy poznać potrzeby tego zwierzęcia i warunki, jakie trzeba mu zapewnić. Raz przyniesiony do domu powinien tam pozostać do końca swych dni a nie zasilić grono bezdomnych futrzaków, kiedy okaże się, że to nie to, o czym się marzyło. Jest to tak samo milusiński pupil jak kot. Mają bardzo podobne zachowania, lubią drapać, gryźć, bawić się z opiekunem, uwielbiają głaskanie i potrafią się odwzajemnić uczuciem. Jeśli więc mamy dylemat: kot czy fretka, nic prostszego: porównajmy te dwa zwierzaki.

Kot nie potrzebuje klatki, ale równie ważne jest by miał swoje legowisko
Klatka dla fretki jest ważnym elementem wyposażenia, jest wygodniejsza, jeśli mamy zamiar przemieszczać się z tchórzofretką.
Podobnie kot jak i fretka muszą mieć w domu kuwetę. Napełnia się ją kocim żwirkiem i utrzymuje w czystości tak samo w obu przypadkach.
Samce fretki osiągają nawet 3 kg podobnie jak średniej wielkości kot
Akcesoria i zabawki dla fretki są bardzo podobne jak te kupowane dla kota. Również można jej zakupić drapak.
Fretki podobnie jak koty uwielbiają wbijać się w zakamarki, szperać, ukrywać się i chować w ciasnych dziurach
Dużą różnicą w przypadku kota i fretki jest fakt, że fretkę można zabrać na spacer, co z kotem bywa problematyczne. Fretki przyzwyczajają się do smyczy lub szelek i chętnie w ten sposób maszerują u boku opiekuna.
Karmienie fretki i kota opiera się na podobnych zasadach. Można stosować gotowe karmy lub przygotować zbilansowane pożywienie w domu.
Rozmnażanie u kota i fretki przebiega nieco inaczej. Ciąża u tchórzofretki przebiega 40 dni, u kota nawet do 70.

Decyzja być może nie jest łatwa. Jednak różnice w zachowaniu i potrzebach obu zwierzaków są wyraziste. Na pewno fretki są godne uwagi, ze względu na swój wygląd i przyjazne usposobienie do człowieka.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

Dodaj komentarz