Co napisać na szarfie na wieńcu pogrzebowym?

wstazki-pogrzeboweW momencie, kiedy udajemy się na pogrzeb lub też jesteśmy zmuszeni zorganizować pochówek bliskiej osoby, pojawia się dylemat, jakie wieńce i wiązanki nagrobne wybrać, czym udekorować trumnę oraz jakie napisy powinny widnieć na szarfach dołączanych do wieńców żałobnych. Pomimo, że zakłady pogrzebowe jak też kwiaciarnie proponują gotowe sentencje czy zwroty, często bywa tak, że nijak mają się one do sytuacji. Po pierwsze nie przystają do naszego wyobrażenia o osobie zmarłej a na pewno wielu z nas chciałoby żeby taki napis odnosił się nie tylko do samej smutnej okoliczności, ale również do cech osobowości, człowieka, którego przyjdzie nam pożegnać na cmentarzu.

Nie chodzi o sam fakt, że większość napisów na wiązankach z jodłą czy wieńcach pogrzebowych z żywych kwiatów jest bardzo typowa, bo nie idzie tu o wyróżnianie się w takiej sytuacji, ale o wyróżnienie i wyrażenie w jak najlepiej dobranych słowach osoby zmarłej. Żal po stracie kogoś bliskiego, niezależnie od tego, jaka jest jego skala, także powinien być ujęty w zdaniu, które ma coś do przekazania poza samym tylko wymienieniem imion członków rodziny pogrążonych w żałobie. Chodzi po prostu żeby napis na szarfie oddawał dobrze relacje, jakie łączyły składającego nagrobną wiązankę z osobą zmarłą.

Redagowanie takich treści może okazać się trudne zwłaszcza wtedy, kiedy zupełnie nie mamy do tego głowy a na dodatek na myśl nie nasuwa się nic odpowiedniego. Niezależnie od tego czy taki napis dołączony będzie do wieńca z kwiatów żywych lub sztucznych, ważne, aby był wypisany na szarfie w adekwatnym kolorze. Jeśli już dobierzemy szarfę (a najodpowiedniejsze będą w barwie złotej lub jasno fioletowej z czarną obwódką), kolejnym krokiem jest umieszczenie na niej tego, co najważniejsze. Zwykle członkowie jednej rodziny, dla których osoba zmarła była mamą, ojcem, bratem czy siostrą, nie mają większego problemu, co zredagować i jak. W takiej sytuacji można napisać: Ukochanemu Tatusiowi i Dziadkowi – Syn, Synowa i Wnuczki, Najukochańszemu Synowi, Mężowi i Tatusiowi – Rodzice, Żona i Dzieci, Kochanej Mamie i Babci – Córka z mężem i Wnuki.

Jeśli natomiast nie należymy do rodziny a chcemy u stóp trumny złożyć adekwatną wiązankę pogrzebową na szarfie do niej dołączonej można zamieścić napisy w formie: Naszej koleżance – przyjaciele, Z Wyrazami Głębokiego Smutku – koledzy z pracy (nazwa firmy), Długoletniemu sąsiadowi/ sąsiadce. Tak naprawdę może to być każda inna treść, jaka wpadnie nam do głowy, trzeba jedynie pamiętać o odpowiedniej formie użytych zwrotów i o wyrażeniu szacunku wobec zmarłego. Napis również nie powinien być zbyt długi, a za to łatwy do przeczytania.

[Głosów:10    Średnia:2.6/5]

Dodaj komentarz